قبل از پوشاندن لباس تازه نوزادان ، آن‌ها را بشوییم؟

 

     زمان مطالعه 4 دقیقه   

     

  قبل از پوشاندن لباس تازه نوزادان ، آن‌ها را بشوییم؟ 

    

 شاید با خود بگویید نوزاد هم مانند سایر انسان ها بوده و روال شستشوی  معمولی برای لباس او کفایت می کند. این موضوع را فراموش کنید، یک نوزاد  دارای پوستی بسیار حساس بوده و تنها آلودگی سبب حساسیت او نمی شود، گاه یک  ماده شیمیایی و یا یک ماده معطر نیز در بروز مشکلات پوستی برای فرزند شما  دخالت دارد. 

   در شستن لباس نوزاد می بایست اصول اولیه را رعایت نمایید. موضوع  بسیار مهم که توسط پزشکان مورد بحث قرار گرفته است شستشوی لباس نوزاد قبل  از استفاده و به محض خرید می باشد. یک لباس نو لزوماً تمیز نیست! دقت  نمایید که به محض خرید لباس نوزاد آن را شستشو نموده و به بهانه نو بودن  لباس، در انجام این کار سهل انگاری ننمایید.

در گام اول می بایست لباس نوزاد را با آب  سرد بشویید. استفاده از آبگرم در ابتدای کار اشتباه است. برای این کار بهتر  است در ابتدا لباس را در آب بخیسانید، این کار در صورتی که حجم لباس کم  باشد ۱۵ دقیقه زمان می برد. در این روش لباس نوزاد شما از هرگونه لک که در  اثر خوردن شیر ایجاد شده است برطرف خواهد شد. در صورتی که اثرات لک بر روی  لباس نوزاد دیده می شود می توانید از فرچه های نرم که با عنوان فرچه شستشوی  لباس نوزاد در بازار عرضه می شود استفاده نمایید.

آیا قبل از پوشاندن لباس تازه نوزادان ، آن ها را بشوییم؟

در ابتدا، لازم است به عنوان يك مادر باردار به خاطر داشته باشيد كه به طور کلی، بهتر است هر لباس جدیدي را كه براي فرزند خود خريداري مي كنيد، قبل از استفاده با آب خالی بشویید،  چون برخی از نوزادان ممکن است به برخی مواد موجود در لباس هاي جديد حساسیت  داشته باشند. پس، والدین نوزادان كوچك باید سعی کنند تا حداقل یک بار قبل  از پوشاندن لباس هاي تازه به تن کودک خود، آن ها را آب کشی کنند.

هیچ کس نمی داند كه لباس هاي جديد چه مدت  در ویترین فروشگاه ها نمایش داده شده اند و آیا واقعا محل قرار دادن آن ها  تمیز بوده است و يا نه. همچنین، برخی از لباس ها ممکن است برای بسته بندی  شدن به صورت جمعي  در جعبه های بزرگ قرار داده شده و سپس انبار شوند، که  این امر می تواند آن ها را در معرض خطر آلوده شدن به بیماری های مرتبط با  جوندگان قرار دهد. به عنوان يك مادر باردار به خاطر داشته باشيد كه استفاده  از این نوع لباس ها براي نوزادان ممکن است آن ها را در معرض آلوده شدن به  باکتری ها قرار داده و با تحریک پوست كودكان، انواع مشکلات پوستي و حساسيت  را بدن آن ها به وجود آورد. علاوه بر اين موارد، لازم است به عنوان والدين  يك نوزاد كوچك بدانيد كه در بسیاری از موارد، لباس های جدید را با محلول  فرمالدئید اسپری می کنند تا همیشه تازه و نو به نظر برسند. این محلول هم از  جمله مواد شیمیایی خشنی است که  می تواند برای پوست حساس کودکان، بیش از  حد مضر باشد. بنابراین، يادتان باشد كه بهترین کار برای جلوگیری از بروز  حساسیت ها و عفونت های پوستی در کودکان، شستن لباس های تازه آن ها قبل از استفاده است.

انواع دستبند طلای کودکانه  انواع دستبند طلای کودکانه

انتخاب محصولات شوینده مناسب برای شستن لباس نوزاد:

به یاد داشته باشید كه محصولات شوينده  استفاده شده برای شستن لباس های کودکان باید عاری از هرگونه مواد شیمیایی و  عطرها باشد، چون استفاده از مواد شوینده طبیعی جهت شستن لباس های نوزادان  می تواند از بروز حساسیت پوستی و آسیب رسیدن به بدن آن ها جلوگیری کند.

برای شستن کهنه های بچه یا لباس های کودک  از مواد شوینده ای استفاده کنید که بی بو، بدون آنزیم و فاقد هر مادهٔ  سفیدکننده یا براق کننده ای باشد. همچنین بهتر است از نرم کنندۀ لباس و  مواد ضدالکتریسیته نیز خودداری کنید، زیرا می تواند پوست حساس کودک شما را  تحریک کند. پودرهای صابون مخصوصی که برای شست وشوی کهنه و لباس بچه وجود  دارد می تواند گزینهٔ مناسب تری برای شست وشو باشد. یک توصیهٔ کلی نیز این  است که لباس های نوزادان و کودکان باید جداگانه شسته شود تا احتمال کمتری  برای ایجاد حساسیت پوستی در کودکان داشته باشد. اما بسیاری از والدین، لباس های  کودکشان را با لباس بقیۀ اعضای خانواده و با پودر معمولی در لباس شویی می  اندازند و ممکن است مشکلی هم پیش نیاید. بسیاری از متخصصان پوست هم می  گویند درصورتی که کودکتان آلرژی یا پوست خیلی حساسی نداشته باشد، پودر لباس  شویی معمولی اغلب نمی تواند مشکلی به وجود بیاورد.

اما در هر صورت شاید بد نباشد اگر از  شوینده های معمولی لباس شویی استفاده می کنید، نوع مایع آن را بخرید، زیرا  مایع لباس شویی برخلاف پودرها بهتر از تار و پود لباس ها شسته و پاک می  شود. همچنین پودرها معمولاً لکه های پودری  از خود بر جا می گذارد که ممکن  است پوست کودک را تحریک کند، پس لازم است در آبکشی آنها دقت کنید و خیلی  بهتر است اگر دو بار آنها را آبکشی کنید. اگر نگرانید که پوست نوزادتان  برای شوینده های معمولی خیلی حساس باشد،  می توانید چند تکه از لباس های او  را همراه لباس های دیگرتان بشویید و سپس اگر به نظر می آید پوست فرزندتان  هنگام پوشیدن آن لباس ها تحریک شده است، به ویژه اگر لکه های قرمز دارد یا  ناراحت به نظر می رسد، یک پودر دیگر را امتحان کنید که بدون بو و رایحه  باشد

به امید اینکه همیشه بچهای شاد و شیک داشته باشیم

منبع :

https://saednews.com/