مقدمه ای بر اهمیت خواب در کودکان و چگونگی کمک به خواب بهتر آنها

در این مقاله

 چرا خواب برای کودکان مهم است؟

 وقتی کودکان به اندازه کافی نمی خوابند چه اتفاقی می افتد؟

 نکاتی در مورد چگونگی مطمئن شدن از خواب کامل فرزندتان در شب

 مشکلات خواب در کودکان

خواب یک عنصر اساسی برای سلامت روحی و جسمی کودک شما است.  اما اگر کمک به خوابیدن کودک نوپا را غیرممکن می‌دانید، تنها نیستید.  درآکادمی اطفال آمریکا 1 تخمین می زند که مشکلات خواب 25 تا 50 درصد از کودکان و 40 درصد از نوجوانان را تحت تأثیر قرار می دهد.

درک نیازهای خواب آنها اولین گام در جهت ایجاد خواب بهتر برای فرزندان شماست.  از طریق ترکیبی از بهداشت خواب، روتین های متناسب با سن و توجه دقیق به هر گونه اختلال خواب، می توانید به کودک خود کمک کنید تا استراحتی را که برای رشد قوی و سالم نیاز دارد، بدست آورد.

چرا خواب برای کودکان مهم است؟

خواب نقش مهمی در رشد ذهن جوان دارد.  علاوه بر تأثیر مستقیم بر شادی، تحقیقات نشان می دهد که خواب بر هوشیاری و توجه، عملکرد شناختی، خلق و خوی، انعطاف پذیری، اکتساب واژگان و یادگیری و حافظه تأثیر می گذارد.  خواب همچنین اثرات مهمی بر رشد، به ویژه در اوایل دوران نوزادی دارد.  در کودکان نوپا، چرت زدن برای تثبیت حافظه، توجه اجرایی و رشد مهارت های حرکتی ضروری به نظر می رسد.

وقتی کودکان به اندازه کافی نمی خوابند چه اتفاقی می افتد؟

همانطور که هر والدینی می‌داند، کودکی که کم‌خواب می‌خوابد، می‌تواند بین بدخلق و بیش‌فعال بودن در نوسان باشد، با اثراتی که می‌تواند ADHD14 را تقلید کند.  خواب‌آلودگی همچنین می‌تواند بر توانایی کودک شما برای توجه تأثیر بگذارد و عملکرد او در مدرسه را تحت تأثیر قرار دهد.  حتی حداقل محدودیت خواب می تواند بر زندگی روزمره کودک شما تأثیر بگذارد.

طبق تحقیقات آکادمی اطفال آمریکا (AAP)، یک چهارم کودکان زیر 5 سال به اندازه کافی نمی خوابند.  این نگران‌کننده است زیرا کم خوابی در اوایل دوران کودکی با رینیت آلرژیک و مشکلات سیستم ایمنی و همچنین اضطراب و افسردگی مرتبط است.  همچنین شواهد در حال ظهوری وجود دارد که خواب کم در دوران کودکی ممکن است خطرات قلبی عروقی در آینده به شکل چاقی، دیابت و فشار خون بالا را به همراه داشته باشد.

بیشتر بخوانید :

مراقبت از سلامت دندان کودکان


در نوجوانان، خواب ناکافی می تواند اثرات طولانی مدتی بر عملکرد تحصیلی و سلامت روان داشته باشد.  انجمن پزشکی آمریکا، وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده و آکادمی اطفال آمریکا کم خوابی مزمن در نوجوانان را یک مشکل بهداشت عمومی می دانند.  این یک عامل خطر برای سوء مصرف مواد و مشکلات سلامت روان و همچنین مشکلات فوری تر مانند تصادفات اتومبیل و آسیب های ورزشی است.

نکاتی در مورد چگونگی مطمئن شدن از خواب کامل فرزندتان در شب

با بزرگتر شدن فرزندتان نیازهای خواب تغییر می کند، اما چه با یک کودک نوپا 2 ساله یا یک نوجوان سرسخت سروکار داشته باشید، تحقیقات نشان می دهد که یک روال منظم قبل از خواب برای اطمینان از خواب کافی فرزندتان مفید است.  هر فعالیتی را که انتخاب می‌کنید، سعی کنید هر روز همان فعالیت‌ها را با همان ترتیب انجام دهید تا فرزندتان بداند چه انتظاری دارید.

یک روال معمول قبل از خواب ممکن است شامل موارد زیر باشد:

•خاموش کردن رایانه، صفحه نمایش تلویزیون، بازی های ویدیویی، و سایر چراغ های روشن

•لباس خواب پوشیدن و مسواک زدن

•خواندن یک کتاب سبک، خواندن لالایی یا حمام کردن

•انتخاب یک حیوان عروسکی یا پتوی امنیتی برای شب برای کودکان نوپا

بهترین زمان برای خواباندن کودک زمانی است که او خواب آلود است، نه زمانی که از قبل خواب است.  این به آنها کمک می کند یاد بگیرند که چگونه خودشان به خواب بروند.  اگر کودکان پیش دبستانی نیمه شب از خواب بیدار می شوند، آنها را به رختخواب خود برگردانید.  بهتر است اجازه ندهید نوزادان در رختخواب شما بخوابند، زیرا همخوابی خطر ابتلا به سندرم نوزاد را افزایش می دهد.

نکات بهداشت خواب برای کودکان

عادات روز نیز بر خواب تأثیر می گذارد.  شما می توانید با رعایت قوانین اولیه بهداشت خواب، خواب آرام را در کودکان خود تقویت کنید:

•تنظیم یک برنامه متعادل با دوره های متقابل استراحت و بازی

•داشتن ساعت خواب منظم

•تبدیل اتاق خواب و به خصوص تشک، منطقه ای بدون صفحه حتی در طول روز

•ارائه یک رژیم غذایی سالم 

•تنظیم ترموستات روی دمای کمی خنک تر

•استفاده از پرده های تیره برای جلوگیری از نور، یا نور شب اگر از تاریکی می ترسند

•ساکت نگه داشتن اتاق خواب یا استفاده از دستگاه نویز سفید برای پوشاندن صداهای بیرون

•پرهیز از کافئین، وعده های غذایی بزرگ و غذاهای شیرین قبل از خواب، در صورت لزوم از میان وعده های سالم قبل از خواب استفاده کنید.

•مهم است که به کودک خود ورزش منظم بدهید، اما در دام خسته کردن فرزندتان نیفتید تا او شب ها بهتر بخوابد.  اغلب اوقات، این باعث می شود که آنها بیش از حد خسته شوند و در واقع خوابیدن را سخت تر می کند.  یاد بگیرید سطح خاصی از هایپر را تشخیص دهید که به این معنی است که کودک نوپا شما خیلی خسته است، بنابراین می توانید قبل از اینکه همه چیز ترش شود، او را بخوابانید.

گاهی اوقات، گفتن یک برنامه قبل از خواب راحت تر از انجام آن است.  برای خانواده های دو والد یا خواهر و برادری که در یک اتاق مشترک هستند، زمان خواب ممکن است به تدارکات اضافی نیاز داشته باشد.  بنیاد ملی خواب فهرستی از استراتژی‌های خواب اضافی در صورتی که در خوابیدن فرزندانتان مشکل دارید، دارد.

نکات خواب برای نوزادان:

 از آنجایی که آنها هنوز ریتم شبانه روزی خود را ایجاد نکرده اند، نوزادان بسیار جوان به ندرت در طول شب می خوابند، و این مشکلی ندارد.  اگر به طور طبیعی دوباره به خواب نمی روند، سعی کنید با صحبت کردن یا لمس کردن آنها را آرام کنید، بدون اینکه آنها را بلند کنید.  اگر به گریه ادامه دهند، ممکن است گرسنه باشند یا نیاز به تعویض پوشک خود داشته باشند.  به سرعت و بی سر و صدا مشکل را حل کنید و در صورت امکان فقط از نور شب استفاده کنید و با آرامش اتاق را ترک کنید.

نکات خواب برای بچه های مدرسه ای:

 بین تعهدات تحصیلی، اجتماعی و فوق برنامه، کودکان در سن مدرسه اغلب برنامه های شلوغی دارند که می تواند خواب راحت شبانه را دشوار کند.  تا جایی که ممکن است، سعی کنید یک برنامه ثابت و یک دوره استراحت قبل از خواب را دنبال کنید.  برای تقویت ارتباط بین اتاق خواب و خواب، از آنها بخواهید تا تکالیف یا فعالیت های دیگر را در اتاق دیگری انجام دهند.

نکات خواب برای نوجوانان:            نوجوانان طوری برنامه ریزی شده اند که ریتم شبانه روزی دیرتر  داشته باشند که می تواند در زمان شروع مدرسه مشکل ایجاد کند.  شما می توانید با اذعان به افزایش نیاز به زمان و کار با یکدیگر برای یافتن یک برنامه خواب سالم که مطابق با سبک زندگی او باشد، به نوجوان خود کمک کنید.  به نظر می رسد که نوجوانان در مورد خوابیدن تا حدی از والدین خود تقلید می کنند، بنابراین یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای کمک به آنها در ایجاد یک الگوی خواب سالم انجام دهید این است که خودتان الگوی خواب خود را حفظ کنید.

صبح هم مهمه  اگرچه وسوسه انگیز است که به فرزندان خود اجازه دهید در آخر هفته ها بخوابند، اما این می تواند برنامه خواب آنها را مختل کند و بیدار شدن در طول هفته را سخت تر کند.  اگر متوجه شدید که فعالیت‌های فوق برنامه تأثیر مخربی بر زمان خواب آنها می‌گذارد، سعی کنید بیش از حد برنامه ریزی نکنید.

اگر بهداشت خواب سالم را رعایت می کنید و کودک شما هنوز احساس خواب آلودگی می کند یا در به خواب رفتن یا خواب ماندن در شب مشکل دارد، ممکن است وقت آن رسیده باشد که به پزشک مراجعه کنید تا ببینید آیا مشکل خواب دارد یا خیر.  همچنین می توانید از معلم آنها بخواهید که شما را در مورد سطح توجه خود به روز نگه دارد.  مشکل در تمرکز، رفتار بیش فعال یا مشکلات یادگیری ممکن است نشان دهد که آنها خواب مناسبی ندارند.

مشکلات خواب در کودکان

مسائلی که ممکن است برای ما جزئی به نظر برسند اغلب برای کودک بسیار مهم هستند، بنابراین رویدادهایی مانند خواهر یا برادر جدید، دندان درآوردن، بیماری، مکان متفاوت، مراقب جدید، تغییر برنامه، یا شکایات جزئی مانند آلرژی، سرماخوردگی و گوش  همه عفونت ها می توانند روی خواب کودک شما تأثیر بگذارند.

علاوه بر این مشکلات رایج، 50 درصد  کودکان در برخی مواقع از اختلالات خواب رنج می برند.  اختلالات خواب به طور پیچیده با مسائل مربوط به سلامت روانی و جسمی در هم تنیده شده است، به طوری که یکی دیگر را در چرخه ای تشدید می کند که شکستن آن دشوار است.  علاوه بر این، برخی از اختلالات خواب برای فرد خواب‌آلود مشهود نیست، یا ممکن است منعکس‌کننده شرایط دیگری مانند صرع باشد که تشخیص آن‌ها را دشوار می‌کند.

برخی از شایع ترین اختلالات خواب در کودکان عبارتند از ترس و کابوس شبانه، آپنه خواب، صحبت کردن در خواب و راه رفتن در خواب، خروپف و سندرم پای بی قرار.

ترس های شبانه و کابوس های شبانه

کابوس‌ها می‌توانند برای کودکان نوپا ترسناک باشند، زیرا تشخیص اینکه چه چیزی واقعی است و چه چیزی غیرواقعی دشوارتر است.  کودکان اغلب از کابوس‌هایی که معمولاً در طول خواب REM رخ می‌دهند، بیدار می‌شوند.  اگر این اتفاق افتاد، به آنها اطمینان بدهید و به آرامی آنها را دوباره بخوابانید.

وحشت های شبانه، که به عنوان ترس های خواب شناخته می شوند، یک پاراسومنیا هستند که در اوایل شب در طول خواب غیر REM در حدود یک سوم کودکان رخ می دهد.  کودک شما ممکن است در طول یک وحشت شبانه فریاد بزند و راست بپیچد، اما معمولا صبح از خواب بیدار نمی شود یا حادثه را به یاد نمی آورد.  بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که از سلامت فرزندتان مطمئن شوید و در صورت امکان سعی کنید او را در رختخواب نگه دارید.  اگر کودک شما هر از گاهی وحشت شبانه را تجربه می کند، نیازی به بیدار کردن آنها یا نگرانی نیست، اما اگر آنها بسیار مکرر می شوند یا اگر باعث خواب آلودگی در طول روز می شوند، باید به پزشک اطفال خود اشاره کنید.

دلایل حذف زدن و راه رفتن در خواب

صحبت کردن در خواب یک پاراسومنیا نسبتاً رایج است که شامل صداها در طول خواب است.  به نظر می رسد صحبت کردن در خواب در طول خواب سبک بیشتر اتفاق می افتد، بنابراین بهداشت مناسب خواب ممکن است به کاهش دوره کمک کند.  در حالی که صحبت کردن در خواب به خودی خود بی ضرر است، ممکن است افراد دیگر را در اتاق خواب آزار دهد.  گاهی اوقات با سایر اختلالات خواب مانند کابوس یا راه رفتن در خواب مرتبط است.

تحقیقات نشان می‌دهد که از هر 3 کودک، 1 کودک قبل از 13 سالگی  در خواب راه   می‌روند، که بیشتر آن در سال‌های پیش از نوجوانی رخ می‌دهد.  مانند افرادی که در خواب صحبت می کنند، افراد خوابگرد از محیط اطراف خود آگاه نیستند و معمولاً فعالیت خود را پس از آن به یاد نمی آورند.  راه رفتن در خواب علاوه بر خواب آلودگی در طول روز، بسته به عملکرد فرد می تواند عواقب جدی داشته باشد.  اگر کودک شما در خواب راه می رود، ایده خوبی است که اتاق خواب او را ایمن کنید و زنگ هشدار نصب کنید.  ثابت شده است که بیدار کردن کسی حدود نیم ساعت قبل از رخ دادن دوره خواب معمولی او مفید است.

خروپف و آپنه خواب

درست مانند بزرگسالان، طبیعی است که کودکان گهگاهی خروپف کنند.  خروپف در کودکان ممکن است ناشی از تورم لوزه ها یا آدنوئیدها، آلرژی، چاقی، دود دست دوم سیگار یا عوامل دیگر باشد.  با این حال، اگر متوجه شدید که کودکتان بیش از حد خروپف می‌کند، یا در تنفس او مکث می‌کند و به دنبال آن نفس‌ نفس می‌زند، ممکن است دچار آپنه خواب شوند.

کودکان مبتلا به آپنه خواب از اختلال در تنفس رنج می برند که باعث می شود چندین بار در طول شب از خواب بیدار شوند، اغلب بدون اینکه متوجه شوند. اولین سرنخ مبنی بر اینکه مشکلی وجود دارد ممکن است زمانی باشد که متوجه شدید کودکتان علائم بارز کمبود خواب مانند خواب آلودگی در طول روز، مشکل در تمرکز و بیش فعالی را نشان می دهد. خروپف مکرر و آپنه خواب هم می تواند اثرات بدی بر سلامت فرزند شما داشته باشد و هم باعث اختلال در سایر اعضای خانواده شود. با پزشک اطفال خود در مورد راه های کاهش علائم صحبت کنید.

سندرم پاهای بی قرار

تشخیص سندرم پای بیقرار در کودکان که با یک میل سرکوب ناپذیر برای حرکت دادن پاها مشخص می شود، می تواند دشوار باشد.  ممکن است فکر کنید فرزندتان به سادگی در حال بی قراری است یا از دردهای رشد رنج می برد.  درمان سندرم پای بیقرار شبانه در کودکان شامل رعایت بهداشت خواب مناسب و کشش قبل از خواب است.  ثابت شده است که مکمل های آهن در درمان بزرگسالان مفید هستند، اما تحقیقات هنوز در مورد ایمنی و کارایی مکمل های آهن برای کودکان در حال انجام است.

اگر فکر می کنید کودک شما ممکن است از یکی از این اختلالات خواب رنج ببرد، علائم را در یک دفترچه یادداشت خواب دنبال کنید و با پزشک اطفال خود صحبت کنید.  ایجاد عادات بهداشتی خواب خوب و حذف سایر موانع خواب مناسب اولین خط دفاعی در درمان بسیاری از این بیماری ها است.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید باشد

منبع

https://www.sleepfoundation.org