چه زمانی برای کودک خود کفش تهیه کنیم؟

 

   زمان مطالعه 7 دقیقه  

     

  چه زمانی برای کودک خود کفش تهیه کنیم؟ 

    

 یافتن یک جفت کفش مناسب برای هر کس ممکن است مشکل باشد ، اما  خرید یک جفت کفش عالی کودک یا کودک نوپا بسیار دشوار است.کودکان همیشه نمی  توانند ترجیحات خود را بیان کنند و یافتن راحت ترین کفش ممکن است به  آزمایش و خطا نیاز داشته باشد.

   

والدین  هنوز خیلی مشتاق هستند كه اولین جفت كفش را برای بچه خود تهیه كنند و حتی  گاهی اوقات زودتر از زمان لازم. بیشتر کودکان در هرجایی 8 تا 18 ماهگی شروع  به راه رفتن می کنند. بیشتر کودکان نوپا وقتی شروع به راه رفتن می کنند،  کف پا صاف دارند، یا تمایل دارند پاهای خود را به سمت داخل برگردانند، زیرا  قدرت عضلات و سفتی رباط ها نیاز به پیشرفت های دیگر دارد. صافی کف پا  تقریبا همیشه با رشد استخوان ها و تقویت پا بهبود می یابد.

نکات قابل توجه در انتخاب لباس کودک  

چه موقع برای کودکمان کفش تهیه کنیم؟

کودک شما به محض شروع به راه رفتن برای محافظت از پاهایش در برابر شیشه  های شکسته و سایر اشیا یا مواد مشکل ساز روی زمین، به کفش اول خود احتیاج  دارد و اگر افراد "بزرگتر" روی انگشتان کوچک پا بگذارند، از آسیب دیدگی  جلوگیری می کند. در غیر این صورت، او باید در صورت ایده آل هر زمان که ممکن  است پابرهنه برود به کفش احتیاج دارد.

مشخصه ای که باید در کفش کودک و کودک نوپا جستجو کنید

 ویژگی های ایمنی

 نوزادان و کودکان نوپا دوست دارند رفت و  آمد کنند.  این کار آنها برای سازگاری با سبک زندگی فعال، هوشمندانه است  بنابراین کفش هایی را انتخاب کنید که دارای برچسب های محکم باشند و اگر  بندها را انتخاب می کنید، برای امنیت بیشتر مطمئن شوید که می توانند دو گره  بزنند.

مواد خوب

هیچ چیز بدتر از کفش تنگ کودک یا کودک نوپا نیست. با انتخاب کفش هایی که  با مواد نرم و قابل انعطاف ساخته شده و به تنفس آنها اجازه می دهد، می  توانید این احتمال را به حداقل برسانید. از پارچه ها و چرم های مصنوعی دور  شوید، که قابل تنفس نیستند و ممکن است مانع حرکات شوند. زیره ها را نیز  بازرسی کنید، آنها باید به راحتی خم شوند و برای جلوگیری از لغزش و افتادن،  دارای زیره های خط دار باشند و صاف نباشند.

کفش مناسب

حتی کفشی که از بهترین مواد ساخته شده  باشد می تواند بد جا باشد. اگر اواخر روز کفش فرزند خود را خریداری کنید،  می توانید اطمینان داشته باشید که کفش مناسب آن مناسب است. همچنین می  توانید از راهنمای اندازه گیری صحیح پاهای آنها استفاده کنید. ابتدا کفش ها  را داخل خانه امتحان کنید تا کثیف نشوند. پاهای کودک خود را از نظر لکه  هایی که به نظر قرمز یا تحریک می شوند، بازرسی کنید.

سن کودک

به دلیل آنکه کودک در سن رشد است و پاهای  او در حال بزرگ شدن هستند، انتخاب کفش مناسب اهمیت زیادی دارد. عدم توجه به  انتخاب کفش مناسب، ممکن است در آینده مشکلات عدیده ای برای پاهای کودک به  وجود آورد.اولین عامل مهمی که باید در زمان خرید کفش در نظر بگیرید، سن  کودک است. برای مثال، بچه ها تا زمانی که شروع به راه رفتن نکنند، به کفش  نیاز ندارند؛ اما زمانی که شروع به راه رفتن می کنند، لازم است برای آنها  به دنبال خرید کفش مناسب باشید.

کفش کودکان باید قابلیت تنفس داشته (جنس  رویی کفش باید دارای سوراخ های ریز باشد) و حداکثر راحتی را فراهم کند.  قسمت پنجه کفش باید ثابت و انعطاف پذیر باشد تا کودک شیوه درست راه رفتن را  یاد بگیرد. همچنین، نیازی نیست کفش از گودی پا حمایت کند، زیرا پای کودک  در حال رشد و بزرگ شدن است.به طور کلی، به دلیل ماهیت پر جنب و جوش کودکان،  انتخاب کفشی با دوام و راحت کاری ضروری است. در این بین، کفش  های ورزشی  می توانند بهترین انتخاب باشند.

اندازه پای کودک

برای اندازه گیری درست پای کودک، لازم است  زیر هر یک از پاهای او در حالت ایستاده کاغذی قرار دهید، سپس در عین حال  که پشت پای کودک به لبه دیوار چسبیده، طول پای او را تا سر انگشتان به  وسیله متر یا خط کش اندازه گیری کنید.به دلیل رشد پاهای کودک، لازم است هر ۶  ماه یکبار پاهای او را اندازه گیری کنید. همچنین، بهترین زمان برای اندازه  گیری پاهای کودک انتهای روز است. زیرا پاهای او در این زمان در بزرگ ترین  اندازه خود هستند. بزرگ شدن پاها در ساعات انتهایی روز به سنی خاصی محدود  نمی شود؛ این پدیده در کودکان و بزرگسالان به طور مشترک قابل مشاهده است.در  زمان خرید، سایز و اندازه کفش را به درستی بررسی کنید. نخست لازم است سایز  کفش به اندازه یک انگشت شست بزرگ تر از اندازه پای کودک باشد، سپس جلوی  کفش را بررسی کرده و اطمینان حاصل کنید که انگشتان پای کودک به راحتی داخل  کفش حرکت می کنند.

نكاتي در مورد خريد بهترين كفش براي كودك نوپاي شما

به محض اين كه كودك شروع به راه رفتن مي  كند، والدين براي حفاظت از پاهاي كودك خود به سراغ كفش مي روند. هنگام خريد  كفش براي كودك خود به نكات زير توجه كنيد:

كف كفش نرم يا سخت: درست  مانند كفش در بزرگسالان، اگر كف كفش كودكان بيش از حد نرم باشد باعث ليز  خوردن آنها مي شود. كودك شما به كفشي نياز دارد كه با وجود نازك بودن كف  آن، ليز هم نباشد، پس مي توانيد كفش هايي با كف چرمي  يا لاستيكي بخريد.

كتاني يا چكمه: كفش هاي كتاني بهتر هستند  چون اين مدل كفش به پا ها فشار نمي آورد و جلوي رشد آنها را نمي گيرد.  علاوه بر اين، كفش هاي كتاني اغلب از كرباس يا چرم انعطاف پذير ساخته مي  شوند و اين امكان را دارند تا مطابق پاهاي كودك شكل بگيرند.

ارزان قيمت يا گران قيمت: براي  كودكاني كه تازه شروع به راه رفتن كرده اند، كفش هاي ارزان قيمت مناسب تر  هستند. مهم قيمت كفش نيست، مهم راحتي آن براي پاي كودك است.

كفش جلوباز يا جلو بسته: كفش هاي جلوباز،  محافظت چنداني از پاهاي كودك نوپاي شما نمي كنند، پس بهتر است براي كودكاني  كه تازه شروع به راه رفتن مي كنند، كفش جلوبسته بخريد

كدام كفش اندازه پاهاي كودك من است؟

اولين مرحله در خريد كفش براي كودك اين است كه يك متخصص اندازه پاهاي  كودك را بگيرد. براي خريد كفش به فروشگاه هايي برويد كه يك قسمت مخصوص كفش  كودك دارد.سه نقطه كليدي در پا وجود دارد كه شما بايد هنگام خريد كفش به  آنها توجه كنيد: جلوي پا، پشت پا و عرض پا. براي اين كه يك كفش مناسب پاهاي  كودك شما باشد بايد به هر 3 مورد توجه كنيد.

به طور كلي بايد در حدود يك سانتي متر  جلوي كفش جا باشد. اگر اين مقدار بيش از يك سانتي متر باشد كودك نمي تواند  براحتي راه برود و اگر كمتر باشد به پاهاي كودك فشار مي آورد.عرض كفش بسيار  مهم است. هر قدر كه بچه ها كوچك تر هستند پاهايشان پهن تر است و با بزرگ  شدن پاها طول و عرض آنها متناسب مي شود. پس كفشي مناسب پاهاي كودك شما است  كه پهناي پاي كودك را در نظر گرفته باشد و به دو طرف پا فشار نياورد خصوصا  در ناحيه قوس پا. بهترين راه براي اطمينان از اين نكته كه كفش از نظر عرض  مناسب پاي كودك شما است، استفاده از زبانه كفش است.

معمولا هنگامي  كه كفش را به پا مي كنيد و  بندهاي آن را مي بنديد، زبانه كفش و سوراخ هاي دو طرف كفش كه جاي عبور بند  است، موازي هستند. اگر اندازه بين آنها بيش از اندازه زياد باشد، كفش تنگ  است و اگر كم باشد كفش گشاد است. و بالاخره پشت پا هم بايد قدري جاي اضافه  در كفش داشته باشد. بايد مطمئن شويد كه پاشنه پا در كفش راحت است، نه آنقدر  جاي اضافي داشته باشد كه پا از كفش درآيد و نه آنقدر كم جا داشته باشد كه  به پا فشار بياورد. براي امتحان اين نكته بهتر است انگشت كوچك خود را تا  بند اول از پشت وارد كفش كنيد، اگر به اندازه يك بند انگشت جا بود، بدانيد  پشت پاي كودك راحت است. هر قدر پشت كفش بيشتر جا باشد كفش براي فرزند شما  بزرگ است و هر قدر كمتر جا باشد، كفش تنگ است.

 

 

منبع https://saednews.com/m