انتخاب سیسمونی  مناسب برای نوزاد

 

   زمان مطالعه 5 دقیقه   

     

  انتخاب سیسمونی مناسب برای نوزاد 

 یکی  از رسم های ما ایرانیان رسم دادن سیسمونی به فرزند اول دخترمان است . برای  خرید سیسمونی توانایی مالی خانواده بسیار اهمیت دارد و بهتر است در خرید  سیسمونی از چشم و هم چشمی و خریدهای غیر ضروری بپرهیزید. بخشی  از تهیه و خرید سیسمونی را خودتان برعهده بگیرید تا فشار کمتری به خانواده  تان وارد شود و لازم نیست هرچه در سیسمونی فروشی دیدید را تهیه کنید بله  وسایل مورد نیاز و واقعا لازم برای نوزادتان را خریداری کنید.

 

 

در اغلب فروشگاه هاي سيسموني تا دلتان  بخواهد ليست هايي را مي بينيد كه با هم در رقابت اند كه كدام يك قد بلندتر و  پيچيده ترند.ما مي خواهيم فهرستي از سيسموني لازم و خوب را بگوييم كه براي  استقبالي شاد و مثبت از فرزند جديد خانواده كافي است.رسم سيسموني يكي از  رسم هاي ايرانيان براي نخستين بچه خانواده است كه اغلب، خانواده دختر آن را  به عهده مي گيرد اما هستند پدر و مادرهاي جواني كه دوست دارند در تهيه اين  هديه، خودشان هم دخيل باشند تا هم مستقل بمانند و هم كمكي به خانواده ها  كرده باشند. اما از آنجا كه شروع يك كار، بر ادامه آن اثر مي گذارد، روش  هاي تربيتي كه پدر و مادر مي خواهند در طول زندگي براي تربيت فرزند خود به  كار بگيرند از جايي مثل همين خريد سيسموني شروع مي شود.

لازم است قبل از تهیه سیسمونی از خود چند سوال بپرسید و سپس اقدام به تهیه آن کنید.

 • اول اینکه آیا خانه تان گنجایش وسایل زیاد سیسمونی را دارد یا اینکه مستاجرید و خانه تان کوچک است؟
 • فصلی که فرزندتان در آن به دنیا می آید چیست؟
 • توانایی مالی شما برای تهیه سیسمونی چقدر است؟
 • فرزندتان دختر است یا پسر؟

پاسخ به این سوالات سبب می شود تا حدودی  از خرید سیسمونی اضافی جلوگیری شود مثلا دانستن جنسیت فرزند سبب می شود فقط  سیسمونی دخترانه و یا سیسمونی پسرانه بخریم. و یا فصل به دنیا آمدن فرزند  ما را ملزوم می دارد بیشتر برای این فصل خرید کنیم . خانه کوچک ما را ملزوم  می دارد از خرید وسایل گزاف خودداری کنیم و در نظر داشتن توانایی مالی سبب  می شود نیازها را با قدرت خریدتان هماهنگ کنید تا نیمه کاره رها نشود.

یکی از اولین وسایل مورد نیاز در اتاق  خواب، تخت نوزاد است. این بستگی به خود شما دارد که تخت نوزاد یا ننو بخرید  اما ترجیحا تخت بهتر است. وقتی برای خرید تخت به فروشگاه مراجعه می کنید  لازم است به برخی نکات توجه داشته باشید:

 • زبیایی و گرانی سرویس خواب نوزاد نشانه استاندارد بودن و متناسب بودن آن برای نوزاد شما نیست.
 • تخت نوزاد حتما باید نرده های محافظ داشته باشد و فاصله بین نرده ها  حداکثر ۵/۶ سانتی متر باشد، به طوری که سر کودک در میان آن گیر نکند. هر چه  فاصله نرده ها به هم نزدیک تر باشد، قیمت تخت بالاتر بوده و برای نوزاد  شما امن تر است.
 • لازم نیست بالش و ملحفه اضافی تهیه کنید. خواباندن نوزاد در تخت بدون  ملحفه، روانداز و بالش اضافی می تواند تا ۷۰ درصد احتمال مرگ ناگهانی را در  وی کاهش دهد.
 • جنس تشک، ملحفه و بالش نوزاد باید از الیاف طبیعی بوده و از خرید بافت  های مصنوعی و نایلونی باید خودداری شود. در الیاف طبیعی هوا به راحتی رد و  بدل می شود و به پوست نوزاد آسیبی نخواهد رسید.
 • از جمله وسایل تزیینی تخت نوزاد، آویز بالای تخت است که اگرچه خرید آن  ضروری نیست اما وسیله خوبی برای خواباندن نوزاد است و برای سرگرم شدن او  موقع بیداری نیز مناسب است. بهتر است اسباب بازی های آویز تخت کودک از رنگ  های مختلف و با ارتفاعات مختلف باشد و موسیقی آرامی داشته باشد.
 • رنگ تخت یا ملحفه های آن بهتر است به رنگ روشن و ملایم (ترجیحا صورتی،  سبز، آبی همراه با وسایل دکوری زرد) باشد. می توانید هماهنگ با رنگ سرویس  خواب رنگ دیوارها را هم تغییر دهید. اگر این امکان برای شما وجود ندارد از  کاغذ دیواری یا نوارهای کاغذ دیواری با اشکال عروسکی یا فانتزی استفاده  کنید. می توانید حتی لوستر را هم از میان انواع فانتزی تر انتخاب کنید.

کمد و بوفه

 برای خرید کمد بچه و بوفه تنها زیبایی را ملاک قرار ندهید و  به ایمنی بیشتر توجه کنید. کمد و بوفه بچه بهتر است شیشه نداشته باشد زیرا  کودک عادت به بازی و پرت کردن اشیا و اسباب بازی ها دارد. شکستن شیشه می  تواند خطرآفرین باشد. در مورد کشوها هم بهتر است کمدهایی را انتخاب کنید که  درهای آنها به آرامی بسته می شوند. در این نوع، احتمال ماندن انگشتان کودک  بین کشو و آسیب دیدن آنها کمتر است.

 

خرید کالسکه

حتما نیاز نیست برای خرید کالسکه نوزاد خود به برند های خارجی روی بیاورید. امروزه برند های ایرانی با کیفتی نیز  تولید کننده کالسکه، روروک، کریر نوزاد هستند. سعی کنید در فروشگاه باز و  بسته کردن کالسکه را انجام دهید. همچنین در انتخاب رنگ آن نیز دقت بیشتری  داشته باشید.البته در خیلی از موارد می توانید این وسایل را از دوستان و  آشنایان خود برای مدتی قرض بگیرید و حتما نیاز نیست خریداری نمایید. کالسکه  های دلیجان یکی از بهترین برند های داخلی هستند که شما می توانید آن ها را  از فروشگاه نی نی بابا تهیه فرمایید.

 

توالت و حمام

وان کوچک، زیرپایی، شامپو و صابون، دستمال  مرطوب و کِرِم، حوله و لیف از مهم ترین نیازهای کودک در این قسمت از خانه  است.برای شستشوی کودک داشتن یک وان کوچک بسیار ضروری به نظر می رسد. اکثر  وان های موجود در بازار از جنس پلاستیک هستند اما در صورتی که برای حمام  کودک از وان استفاده می کنید، رعایت این چند نکته ضروری است:*هرگز نوزادتان  را تنها در حمام رها نکنید؛ حتی اگر مقدار آبی که در وان است بسیار کم  باشد. چشم از او برندارید چون احتمال آنکه نوزاد در عرض یک دقیقه در چند  سانتی متر آب خفه شود بسیار زیاد است.*وقتی نوزاد را در وان می گذارید، او  را با یک دست نگه دارید چون احتمال به عقب برگشتن وان وجود دارد.زیرپایی  کودکان پس از مدتی که ایستادن را می آموزند، دوست دارند در حمام یا در وان  از جای خود بلند شده یا چهار دست و پا شوند. برای پیشگیری از هرگونه آسیب و  جراحت پیشنهاد می کنیم کف حمام یا وان را با زیرپایی های مخصوص که مانع  لیز خوردن می شوند، بپوشانید.

نکته مهم در خرید پوشک نوزاد این است که اگر پوست نوزاد شما نسبت به پوشکی که خریده اید حساس بود حتما  از پوشک دیگری استفاده کنید. اگر می خواهید پوشک های خارجی برای کودکتان  بخرید حتما از مراکز فروش معتبر تهیه کنید.

منبع :

https://saednews.com//