آموزش احترام کودکان نسبت به والدین

اگر فرزند شما چشمش را برای شما گرد می‌کند و می‌گوید: حالا هرچی‌! یا وقتی از فرزندان خود می‌خواهید تکالیفشان را انجام دهند و آنها تظاهر می‌کنند که صدای شما را اصلا نمی‌شنوند، وقتی به آنها می‌گویید که دستگاه‌های الکترونیکی‌شان را خاموش کنند و بی‌اعتنایی می‌کنند، یعنی آنها در آستانه بدرفتاری و بی‌حترامی به شما قرار دارند. این نقطه شروع است و در انتها این بدرفتاری و بی‌احترامی‌ها به پرخاشگری منتهی خواهد ‌شود.
بدون درنظر گرفتن اینکه کودک شما از لحاظ شدت بدرفتاری و پرخاشگری در کدام سمتِ بازه کودکان پرخاشگر و بد رفتار قرار میِ‌گیرد، بهتر است از همین حالا برای بهتر شدن رفتار فرزندتان اقدام کنید؛ چراکه ممکن است شرایط فرزند شما از لحاظ رفتاری بدتر از چیزی شود که هم اکنون است. بر اساس تحقیقاتی که در دانشگاه ویرجینیا انجام شده، این کودکان معمولا تبدیل به بزرگسالانی گستاخ و بی‌ادب می‌شوند.
زمان‌هایی که وسوسه می‌شوید بگویید بچه است دیگر اشکالی ندارد! بدانید که با این کار به کودک‌ِ خود لطف نمی‌کنید. کودکان شما نیاز دارند که رفتار صحیحِ با دیگران را یاد بگیرند، تا در آینده بتوانند با هم سن‌های خود و همچنین با خانواده خود روابط اجتماعی سالمی را داشته باشند.
گاهی این بی‌احترامی‌ها نشانه‌ای است که می‌گوید کودک شما برای یادگیری راه‌های مناسب مدیریت خشم، مقابله با سرخوردگی و برقراری ارتباط موثر نیازمند کمک است.

رفتار‌هایی را که کودکان برای جلب توجه شما انجام می‌دهند، نادیده بگیرید

اغلب این طور به نظر می‌رسد که نادیده گرفتن بی‌احترامی‌های کوچک پیامد منفی داشته باشد! ولی اصلا اینطور نیست. گاهی لازم است که برخی رفتارهای بدِ کودک نادیده گرفته شوند. به عنوانِ مثال، زمانی که به فرزندانتان می‌گویید اتاقش را نظافت کند و او از این کار ممانعت می‌کند، نباید وارد بحث طولانی درباره انجام کاری شوید که به او سپرده‌اید، در واقع باید در این موقعیت این بد رفتاری را نادیده بگیرید تا زمان را از دست ندهید. درست در همین بازه زمانی که مشغول جر و بحث با کودک هستید، او می‌تواند اتاقتش را تمیز کند. در واقع شما وارد بازی کودک شدید و به او زمان دادید که از زیر انجام کار فرار کند. به جای بحث کردن طولانی فقط به آنها اخطار بدهید که اگر کار گفته شده را انجام ندهند، چه اتفاقی خواهد افتاد.
در زمان مناسبی که هردو آرام بودید، به او بگویید که هرگاه عصبانی می‌شود، به عنوان مثال چشمش را گرد می‌کند! از او بپرسید که آیا آگاهانه این کار را انجام می‌دهد یا ناخودآگاه این اتفاق می‌افتد.
بهتر است پیامدهای احتمالی انجام چنین بی‌احترامی‌هایی را در خارج از خانه را توضیح بدهید. از او بپرسید اگر چنین رفتارهایی را از دوستان خود ببیند چه احساسی خواهد داشت؟ و بگویید که با چنین رفتاری سخت بتوانند برای خود خارج از خانه دوستی پیدا کنن


اصل تربیتی مادر بزرگ‌ها

روش تربیتی مادربزرگ‌ها در عین سادگی بسیار موثر است، به جای اینکه به فرزندتان بگویید که نباید این کار را انجام دهند، بگویید که با انجام این کار چه پاداشی می‌گیرند. به جای اینکه بگویید تا وسایل بازی‌ات را جمع نکنی، نمی‌توانی بیرون بروی، بگویید به محض اینکه وسایلت را جمع کنی می‌توانی برای بازی به بیرون از خانه بروی. یا به عنوان مثال می‌توانید بگویید که فقط در صورتی جوابت را می‌دهم که با لحن خوب و با آرامش با من صحبت کنی، و در آخر اینکه به کودکانتان یاد بدهید که رفتار خوب، نتایج خوب به همراه دارند.

اخطار بدهید

برای مثال بگویید که اگر به قطع کردن مکالمه من با تلفن ادامه بدهی، باید به اتاقت بروی. با چنین اخطار‌هایی به فرزندتان مهلت می‌دهید رفتارش را عوض کند. فقط باید آمادگی تنبیه کردنِ بعد از اخطار راداشته باشید. در غیر این صورت، در آینده کودک از شما حرف شنوی نخواهد داشت.


تنبیه کردن

اکثر بی‌احترامی‌ها از سمت کودکان باید تنبیه به دنبال داشته باشند. فقط باید متناسب بودن تنبیه با سن کودک و شدت بی احترامی انجام شده دقت کرد. وقفه زمانی فقط برای کودکان زیر شش سال موثر است، برای مثال اگر کودک ۶ ساله شما دست از فریاد کشیدن بر‌نمی‌دارد برای او وقفه زمانی بگذارید، مثلا او را به اتاق دیگری ببرید. پیامد‌های منطقی منفی، بیشتر برای نوجوانان مناسب است. برای مثال وقتی به آنها می‌گویید که حق بیرون رفتن ندارند و با این حال از خانه خارج می‌شوند، یک امتیاز از آنها بگیرید. برای مثال یکی از دستگاه‌های الکترونیک را برای یک روز به او ندهید.

قانونِ جبران

اگر کودک یا نوجوان شما با بی‌احترامی رفتار می‌کند، برای اجتناب از وقوع مجدد آن باید برخی اقدامات احتیاطی را انجام دهید. قانون جبران به معنی انجام کاری برای جبران خسارت وارده به فرد آسیب‌دیده است.
در صورتی که کودکتان خواهر یا برادرش را کتک زد، او را مجبور کنید کارهای برادر یا خواهرش را برای یک روز انجام دهد. به کودکتان آموزش دهید که گفتن کلمه متاسفم همه چیز را حل نمی‌کند و برای جبران اشتباهش باید کاری انجام دهد.
قانون جبران کمک می‌کند کودک علاوه بر ترمیم رابطه، مسئولیت رفتارهای بی‌ادبانه خود را نیز برعهده بگیرد

قاطعیت داشته باشید

هنگام اصلاح رفتارهای نامناسب، مثل همه روندهای رفتاری، مسیر پر فراز و نشیبی در پیش خواهید داشت. کودک یک روز مودب و مهربان خواهد بود و روز دیگر برای هر چیزی با شما می‌جنگد. قاطعیت و انضباط تنها راه پیشرفت شما در بلندمدت است. هنگام مشاهده رفتارهای مثبت، از تشویق استفاده کنید و بی‌احترامی را علامتی ببینید که نشان می‌دهد به تمرین بیشتر نیاز دارید.
و از همه مهم‌‌تر الگوی خوبی برای کودک خود باشید، با اطرافیان خود با احترام رفتار کنید، فرزندتان نیز از شما پیروی خواهد کرد.