6 فعالیت ساده در خانه برای افزایش خلاقیت کودکان 

 خواندن این مطلب 3 دقیقه زمان میبرد


در این مطلب از چندین مجله معتبر پزشکی در سرتاسر دنیا کمک گرفته ایم تا به طور خلاصه ۶ فعالیت ساده در منزل که باعث شکوفایی خلاقیت کودک می شود را به شما معرفی کنیم. تاثیر این فعالیت ها بر رشد خلاقیت کودک از نظر علمی ثابت شده است.

اغلب خلاقیت در کودکان با کشیدن نقاشی و رنگ آمیزی اشتباه گرفته می شود. خلاقیت در کودکان می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • فکر کردن به نحوی متفاوت
 • فکر کردن برای حل مسائل
 • ایده پردازی های جدید
 • ایده های نوآورانه

هر کودک می تواند یک فرد خلاق باشد به شرط اینکه توسط والدین و مربیان به ایده پردازی و خلاقیت، تشویق شود. فعالیت هایی در خانه که خلاقیت در کودکان را تقویت می کند و قدرت تخیل آنها را افزایش می دهد در این مطلب آورده شده است.

۱- تشویق به ایده پردازی

موضوعی را مطرح کنید. ایده ای را روی تخته ترسیم کنید. از کودک خود بخواهد درباره آن فکر کند. از او بخواهید درباره آن توضیح دهد و شروع به بحث کند.۲- ” چرا “؟

بچه ها مدام درباره همه چیز سوال می پرسند، زیرا همه چیز برای آنها تازگی دارد.

بازی “چرا ” را با بچه ها بازی کنید. این بازی برای بچه ها گمراه کننده است. مدام سوال طرح کنید و از بچه ها بخواهید در مورد سوال فکر کنند و به آن پاسخ دهند. هرچه سؤال های بیشتری از کودک می پرسید، او را تحت فشار قرار می دهید تا به سوال، پاسخ های تخیلی و خلاقانه بدهد.

۳- شش کلاه فکری


بچه های را به گروه های شش نفری تقسیم کنید.

 • به هر گروه یک رنگ کلاه بدهید. سپس یک موضوع برای بحث طرح کنید.
 • به بچه ها بگویید که با توجه به رنگ کلاهشان، فکر کنند و در داخل گروه خود راجب رنگ خود صحبت کنند: سفید: حقیقت _ قرمز: احساسات _ سیاه: قضاوت _ زرد: منطق _ سبز: خلاقیت _ آبی: کنترل – مثلا کودکی که کلاه قرمز را دارد، راجب احساساتش صحبت کند و بقیه هم راجب آن نظر دهند.
 • سپس تمام گروه ها را جمع آوری کرده و کودکان با رنگ کلاه مشابه را کنار هم قرار دهید. بعد به همه بچه ها توضیح دهید که مثلا هر دو کودک با کلاه قرمز چطور احساسات متفاوتی دارند و احساسات خود را به طور متفاوتی بیان کرده اند.

۴- کلمات تصادفی

از یک فرهنگ لغت، به طور تصادفی، ۳ کلمه انتخاب کنید و از بچه ها بخواهید درباره این کلمات انتخاب شده، به بحث و گفتگو بپردازند.


۵- تصاویر

تصاویر را انتخاب کنید و از بچه ها بخواهید که بگویند چطور این عکس گرفته شده است. برای مثال تصویر سگی را که در تاریکی به آسمان نگاه می کند را به او نشان دهید و از او بخواهید که او به چه فکر می کند.

۶- گردش

بچه ها را به فضاهای سبز مثلا پارک ها ببرید و در را بازگشت به خانه، از آنها بخواهید که تجربیات خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

این تکنیک های ساده می تواند به طرز شگفت انگیزی، خلاقیت و قوه تخیل کودکان را تقویت کند.

تمرین های دیگر


نقاشی برای کودکان، بهترین راه برای بهبود خلاقیت در آنها

دلیل اصلی که نقاشی برای بچه ها بسیار مهم است، این است که آنها، افکار درونی خود را، با نقاشی کشیدن بیان می کنند. نقاشی کشیدن برای بچه ها یک ابزار ارتباطاتی است که سبب پیشرفت، رشد فیزیکی و ذهنی در آنها می شود. موارد زیر می تواند به واسطه نقاشی کشیدن در بچه ها، حاصل شود:

 • سرگرم شدن و لذت بردن
 • بهبود خلاقیت
 • کاهش استرس و افزایش اعتماد به نفس
 • شناخت دنیای هنر و اطرافیان خود

با توجه به علاقه ای که نشان می دهند از آنها بخواهید نقاشی کنند: برای مثال از آنها بخواهید مثلث، دایره، مربع و … بکشند.به آنها یاد دهید چگونه نقاشی حیوانات بکشند. هر کودکی به کشیدن یک نوع حیوان، علاقه مند است. می توانید از ویدیو های آموزشی در یوتوب برای آموزش نقاشی به کودکان خود، کمک بگیرید.

شخصیت های خیالی و کارتونی

خیلی بچه ها، به کشیدن شخصیت های کارتونی و خیالی خود علاقه مند هستند. شما نیز می توانید در کشیدن این گونه نقاشی ها، به کودکان کمک کنید.

عکس ها

می توانید عکس های خانوادگی یا مکان های که سفر کرده اید را به کودکان نشان دهید. آنها سعی می کنند این تصاویر را نقاشی کنند.

عید نوروز

در ایام نوروز، از کودک خود بخواهید به هر چیزی که در مورد عید علاقه مند است، نقاشی بکشد. گزینه های متعددی وجود دارد که بتوانید علاقه و استعداد کودک خود را کشف و شکوفا کنید


موفق و پیروز باشید