پارچه پنبه‌ای یا نخی از الیاف گیاهان طبیعی ساخته شده است و به طور گسترده‌ای برای دوخت رومیزی و لباس‌های مختلف از لباس یکسره نوزاد گرفته تا شلوار کتان و جین استفاده می‌شود. با درهم تنیدن این الیاف پارچه‌هایی نرم و راحت تولید می‌شوند. لباس‌های از جنس پارچه پنبه، مقرون‌ به‌ صرفه و بادوام هستند اما برای اینکه بتوانیم سالیان متمادی از آن‌ها استفاده کنیم باید به‌درستی از آن‌ها مراقبت کنیم.


قبل از اینکه لباس‌های پنبه‌ای را در ماشین لباسشویی بیندازید همیشه به برچسب آن‌ها دقت کنید؛ پنبه‌ای با اینکه قابل شستشو است اما برخی از لباس‌ها یا تزئینات جانبی آن‌ها ممکن است موادی داشته باشند که به آن شکل می‌دهند اما قابل شستشو نیستند. برای مثال لایه هایی که در برخی از کت‌ها کار گذاشته می‌شود را نمی‌توان شست. بنابراین، اگر در شستن لباس خیلی تجربه ندارید حتماً به برچسب‌های روی البسه دقت کنید. اگر روی آن‌ها نوشته شده که لباس فقط باید به خشک‌شویی داده شود، نباید آن را داخل ماشین لباسشویی قرار دهید. لباس‌های پنبه‌ای را، بسته به اینکه لباس چقدر کثیف شده است، باید بعد از دو تا سه بار پوشیدن شست.

در این مقاله میخوانید

اهمیت کیفیت پارچه در تولید لباس بچه


چگونه لباس‌های پنبه‌ای یا نخی را شستشو دهیم

مواد شوینده لازم : مواد شوینده قوی

درجه حرارت : آبسرد برای لباس‌های رنگی، گرم برای ملافه و لباس‌زیر

گردش ماشین لباسشویی : عادی

گردش خشک‌کن : حالت ضد چروک برای لباس پنبه‌ای

دور عادی برای ملافه

نکات ویژه 

لکه‌ها قبل از شستشو در ماشین لباسشویی برطرف شوند.

تنظیمات اتو (ضد چروک)

تنظیمات دما مربوط به پارچه پنبه‌ای ۴۰ تا ۶۰ درجه سانتی‌گراد است.

معیارهای پروژه

نکاتی که باید قبل از شستن لباس‌های پنبه‌ای به خاطر داشته باشید


زمان شستشو: ۴۵ دقیقه الی ۱:۱۵ ساعت (بسته به اینکه پارچه چقدر کثیف شده است)


کل زمان: ۲ ساعت


مواد مورد نیاز


پودر لباسشویی

مایع لکه‌بر

مایع سفیدکننده کلردار یا اکسیژن‌دار

آهار لباس

نرم‌کننده لباس یا ورق خشک‌کن (اختیاری)

وسایل لازم


ماشین لباسشویی یا یک تشت بزرگ برای شستشو با دست

خشک‌کن خودکار، بند رخت در فضای باز یا بند رخت آپارتمانی

اتوبخار یا دستگاه بخور

دستورالعمل‌ها

۱- لکه‌های روی پارچه‌ها را پیدا کرده و آن‌ها را برطرف کنید.

اگر لباس یا ملافه پنبه‌ای شما لکه دارد، قبل از اینکه آن‌ها را داخل ماشین لباسشویی بیندازید، لکه‌ها را با مایع لکه بر از بین ببرید. زمان لازم برای پاک شدن لکه بستگی به این دارد که چقدر از زمان ایجاد لکه گذشته است.


نکته

الیاف لباس‌ها در حین شستشو و زمانی که در معرض محصولات لکه‌بر قرار می‌گیرند واکنش‌های متفاوتی نشان می‌دهند. هنگامی‌که برای اولین بار از یک محصول لکه‌بر برای پارچه‌های رنگی پنبه‌ای، به خصوص پارچه‌های تیره‌رنگ استفاده می‌کنید، ابتدا آن محصول را روی سجاف داخلی لباس یا حاشیه لباس امتحان کنید تا مطمئن شوید که رنگ لباس را تغییر نمی‌دهد.


۲- مواد شوینده و نرم‌کننده لباس مورد نظر خود را انتخاب کنید

انتخاب مواد شوینده با کارایی بالا (HE)، بهترین گزینه برای انتخاب مواد شوینده با کارایی بالا (HE)، بهترین گزینه برای از بین بردن چرک، بوی بدن و اکثر لکه‌ها از پارچه است. با این حال، اگر لباس‌هایتان فقط کمی چرک شده‌اند، مانعی ندارد از هر نوع ماده شوینده‌ای که می‌خواهید برای شستن پارچه‌های پنبه‌ای استفاده کنید. 

نرم‌کننده‌های لباس، الیاف پارچه‌ی پنبه‌ای را نرم‌تر می‌کنند و می‌توانند چین‌وچروک پارچه را کاهش دهند. با این حال، استفاده از آن‌ها برای لباس‌های پنبه‌ای ضروری نیست و انتخابش با خود شماست.


۳- برنامه و دمای آب را انتخاب کنید

بهترین برنام synthetic و Delicate با آب ولرم ۴۰ درجه و یا سرد برای شستشوی لباس‌های پنبه‌ای است زیرا در این دما از آب رفتن یا کش آمدن لباس‌های پنبه‌ای جلوگیری می‌شود. البته لباس‌های پنبه‌ای که چسب بدن هستند مثل لباس‌‌زیر، جوراب یا لباس‌خواب از این قاعده مستثنا هستند. دمای پایین‌تر آب به جلوگیری از محو شدن رنگ‌های روشن و تیره پارچه کمک می‌کند.


لباس‌زیر، جوراب، لباس‌خواب، ملافه تخت‌خواب، حوله‌های حمام و حوله‌های آشپزخانه را باید برای از بین بردن باکتری‌ها، چرک و مایعات بدن در آب گرم شست. این امر خصوصاً وقتی اهمیت پیدا می‌کند که افرادی با سیستم ایمنی ضعیف در خانه حضور داشته باشند، مثلاً کسی بیمار باشد یا فرزند خردسال یا فرد سالخورده‌ای در خانواده باشد.


نکته


دمای بالای آب برای شستن پارچه پنبه‌ای مناسب نیست و می‌تواند موجب کوچک شدن الیاف پارچه شود. مقدار کوچک شدن پارچه به بافت آن و نحوه پرداخت پارچه در کارخانه نساجی بستگی دارد. واضح است که شما نمی‌توانید بافت پارچه را تغییر دهید اما می‌توانید با رعایت نکات ذکرشده از کوچک شدن بیش ‌از حد پارچه جلوگیری کنید.


۴- زمان خشک کردن را انتخاب کنید

خشک کردن بیش ‌از حد نه تنها باعث می‌شود که بعضی از لباس‌های پنبه‌ای به خاطر دمای بالا کوچک شوند بلکه باعث چین‌وچروک بیش ‌از حد پارچه نیز می‌شود. برای لباس‌های پنبه‌ای، حالت ضد چروک را انتخاب کنید یا از دور پایین خشک‌کن استفاده کنید مانند ۴۰۰ دور.


لباس پنبه‌ای های سفید را می‌توان بدون خشکن بر روی طناب رخت خارج از خانه با نور خورشیدخشک کنید، لباس‌های رنگی را از دور از نور مستقیم خورشید آویزان کنید تا از کم‌رنگ شدن آن‌ها جلوگیری شود.


نگهداری لباس‌های پنبه‌ای

پنبه‌، پارچه‌ای بادوام است و لباس‌های پنبه‌ای را می‌توان برای مدت طولانی به طور روزانه پوشید. برای حفظ لباس پنبه‌ای در شرایط مطلوب، شلوارهای پنبه‌ای را تا زده و در کمد قرار دهید؛ پیراهن‌های پنبه‌ای را نیز در کمد آویزان کنید تا از چروک شدن آن‌ها جلوگیری شود. برای حفظ شکل، رنگ و کیفیت پارچه‌های پنبه‌ای خصوصاً لباس‌های جین سعی کنید آن‌ها را کمتر شستشو دهید.


تعمیرات

با وجود دوام بالای پارچه پنبه‌ای، این پارچه‌ها ممکن است مستعد پارگی و کمرنگ شدن نیز باشند. اگر در دوخت و دوز مهارت دارید، تعمیر پارگی لباس برایتان کار بسیار ساده‌ای خواهد بود. اگر پارگی لباس زیاد است می‌توانید آن را به خیاط بدهید تا برایتان تعمیر کند. برای جلوگیری از کمرنگ شدن لباس‌ها، قبل از شستشو آن‌ها را پشت‌ و رو کنید، ماشین لباسشویی خود را بیش ‌از حد پر نکنید و در صورت امکان از آب سرد برای شستشو استفاده کنید.


از بین بردن لکه‌های روی لباس پنبه‌ای

مانند همه پارچه‌های دیگر، لکه‌های روی لباس‌های پنبه‌ای را نیز باید با توجه به دستورالعمل‌های حذف لکه به سرعت از بین ببرید تا از به وجود آمدن لکه‌های دائمی جلوگیری شود. دستورالعمل‌های مایع لکه‌بر را به دقت دنبال کنید و برای حذف بهتر لکه، بگذارید حداقل ۱۰ دقیقه در ماده لکه‌بر بماند، سپس آن را داخل ماشین لباسشویی بیندازید.


چگونه لباس‌های پنبه‌ای تیره را به حالت اولیه برگردانیم؟

با اینکه بسیاری از افراد از مایع سفیدکننده کلردار برای سفید کردن لباس‌های پنبه‌ای خود استفاده می‌کنند اما واقعیت این است که سفیدکننده کلردار، الیاف پنبه‌ای را ضعیف می‌کند. سفیدکننده کلردار رقیق نشده، هرگز نباید به طور مستقیم با الیاف پارچه تماس پیدا کند چون‌که باعث سوراخ شدن آن می‌شود. محلول‌های رقیق‌شده‌ی این سفیدکننده‌ها را می‌توان با خیال راحت برای پاک کردن و سفید کردن الیاف پنبه‌ای یا سلولزی استفاده کرد.

 همیشه دستورالعمل‌های ذکرشده روی برچسب مایع سفیدکننده را به دقت خوانده و از آن‌ها پیروی کنید. با وجود این به خاطر داشته باشید که حتی محلول‌های رقیق‌شده نیز الیاف پارچه را ضعیف می‌کنند و استفاده طولانی‌مدت از آن‌ها منجر به کهنه شدن و پارگی پارچه‌ها می‌شود.


یک گزینه‌ی بهتر برای سفید کردن و روشن کردن پارچه‌های پنبه‌ای سفید و رنگی، استفاده از سفیدکننده‌های حاوی اکسیژن است. سفیدکننده‌های اکسیژن‌دار آهسته‌تر از محلول‌های کلردار عمل می‌کنند بنابراین هنگام استفاده از آن‌ها، برای به دست آوردن بهترین نتایج، پارچه‌ها باید حداقل یک ساعت در محلول خیس بخورند. قبل از استفاده برچسب محصول را بخوانید و دستورالعمل‌های آن را دنبال کنید.


اتو کردن پارچه پنبه‌ای

برخی از پارچه‌های پنبه‌ای هنگام شستشو بیش ‌از حد چروک می‌شوند و به اتو کردن نیاز دارند. برای اتو کردن این لباس‌ها درجه اتو را روی درجه حرارت متوسط تنظیم کنید و همیشه پارچه را پشت ‌و رو اتو بکشید. اگر نگران سوختن لباستان هستید می‌توانید پارچه‌ی دیگری را بین اتو و پارچه‌ پنبه‌ای قرار دهید. درجه حرارت بسیار بالا هنگام اتو کردن می‌تواند الیاف سلولزی را بسوزاند. سوختن پارچه‌ یا زرد شدن آن هنگامی رخ می‌دهد که الیاف پارچه شروع به سوختن می‌کنند.


اگر می‌خواهید پارچه بعد از اتو کردن خشک بایستد، در حین اتو کردن از اسپری آهار استفاده کنید. برای خشک ایستادن پیراهن‌ها، باید از آهار مایع استفاده کنید.


همچنین می‌توانید برای صاف کردن چروک‌های لباس پنبه‌ای از دستگاه بخور استفاده کنید یا لباس‌ها را در حمام پر از بخار آویزان کنید. با این کار لباس شما ظاهری خشک پیدا نمی‌کند اما چروک‌های بزرگ آن برطرف می‌شود.


آیا پارچه پنبه‌ای باید به خشک‌شویی داده شود؟

اگر شلوار جین تیره، کت یا شلوار راحتی از جنس پنبه دارید و می‌خواهید از محو شدن رنگش جلوگیری کنید یکی از بهترین گزینه‌ها دادن آن‌ها به خشک‌شویی است. کارکنان حرفه‌ای خشک‌شویی‌ها می‌دانند که چگونه پارچه را به‌درستی تمیز کنند. یا اینکه می‌توانید از یک کیت خشک‌شویی خانگی استفاده کنید تا رنگ‌ تیره لباس‌های پنبه‌ای حفظ شود.