تاثیرات بازی مونوپولی در افزایش سواد مالی کودکان


معرفی بازی مونوپولی


بازی مونوپولی یک بازی دو الی شش نفره ی جذاب با موضوع مالی و اقتصادی مناسب افراد هشت سال به بالا می باشد که بسیار سرگرم کننده است و طی سال های اخیر توانسته است کودکان و نوجوانان و حتی در برخی موارد افراد با سنین بالاتر را به خود جذب کند.


این بازی همانند بازی های شطرنج و منچ و … دارای یک صفحه ی معمولا کاغذی است که مانند بازی تخته نرد دارای دو عدد تاس می باشد.طبیعتا این بازی نیز قوانین خاص خود را داراست و قابل ذکر است که یکی از تفاوت های اساسی این بازی با دیگر بازی های مذکور ، موضوع بازی یعنی اقتصادی و مالی آن است.در این بازی،افراد وام می گیرند،پول قرض می دهند،برای پول های خود برنامه ریزی می کنند و در قرعه کشی ها برنده می شوند.


عواملی از جمله گرفتن وام،تعیین مسئولیت های بانکی،انجام کارهای بانکی،تعیین به عنوان مسئولیت هتل ها و املاک و شرکت در مزایده ها و … سبب می شود افراد و به خصوص کودکان در سنین کودکی و نوجوانی با مباحث مالی و اقتصادی آشنایی مختصر و البته مفید آشنایی پیدا کنند.


حال با توجه به مبحث فوق و اهمیت این بازی در مباحث مالی و سواد مالی و اقتصادی کودکان،در این مقاله به همین موضوع خواهیم پرداخت.تا پایان با ما همراه باشید.


1.وام گرفتن و چگونگی پرداخت وام ها


در این بازی کودکان یاد می گیرند که برای خرید چیزهای مختلف می توانند وام بگیرند.مثلا بازیکنان می توانند برای خرید خانه یا املاک درخواست وام دهند.این موضوع می تواند سبب شود کودکان در بزرگی کاملا با موضوع وام ها و چگونگی پرداخت آن ها آشنایی پیدا کنند چه بسا افرادی که در سنین جوانی یا میانسالی به گرفتن وام هایی اقدام می کنند اما اصلا نمی توانند به درستی آن را پرداخت کنند و هیچگونه شناختی در این زمینه ندارند و معمولا دچار اشکالات یا ضعف ها و دردسرهایی در هنگام پرداخت وام ها می شوند.


کودکان به طور خودکار این موضوع را فرا خواهند گرفت که در قبال دریافت وام،مسئولیت هایی از جمله مسئولیت بازپرداخت مبلغ وام ، بر عهده ی آنان قرار خواهد گرفت.


2.آموزش دخل و خرج به کودکان


یکی از دغدغه های والدین در تربیت فرزندان ، آموزش مباحث مالی و پولی به کودکان است.بسیار مشکل است که بخواهیم با استفاده از زبان و بیان کودکانه ، کودکان خود را با مباحث پولی آشنا سازیم. لذا روانشناسان معتقدند انجام بازی مونوپولی در کودکی برای آموزش مباحث مالی به آنان می تواند بسیار موثر واقع شود.چرا که در بازی مونوپولی ، کودکان با قرض دادن و قرض گرفتن و به عبارتی برنامه ریزی مالی برای اموال و یا ثروت خود تا حدود زیادی آشنایی پیدا می کنند.این موضوع می توان در آینده، پیشینه ی مناسبی برای دخل و خرج این افراد در زندگی شخصی شان باشد.


3.پرهیز از انباشت بدهی ها


یکی از قوانین بسیار آموزنده برای کودکان در بازی مونوپولی این است که در صورتی که یک بازیکن بدهی زیادی بالا بیاورد باید حتما اعلام ورشکستگی نماید چرا که میزان بدهی های او از میزان دارایی هایش یا ثروت او بیشتر شده و فراتر رفته است.


طبیعتا کودکان در این هنگام دچار ناراحتی زیادی می شوند اما همین می تواند باعث شود کودک در زندگی واقعی خود به شدت از بدهکاری مالی پرهیز کرده و سعی کند برای تمامی دخل و خرج های خود برنامه ریزی داشته باشد که مبادا همانند بدهکاری هایش در بازی مونوپولی دچار ورشکستگی شود و این بازیکن برای باقی ماندن در صحنه ی بازی مجبور می شود به فروش تعدادی از املاک خود بپردازد.


مسلما هرچقدر افراد در زندگی شخصی و مالی خود کمتر دچار ورشکستگی و بدهکاری شوند،آرامش و پیشرفت های بیشتری را تجربه خواهند نمود که این یکی از عوامل مهم آشنایی کودکان با موضوع بدهکاری است.


4.یادگیری و شکوفا شدن هنر کارآفرینی در کودکان


یکی از مهم ترین موضوعاتی که والدین بهتر است به کودکان خود بیاموزند هنر کارآفرینی است.اگر کودکان بتوانند استعداد و اراده ی کارآفرینی را از همان آغاز کودکی بیاموزند طبیعتا می توانند از کارآفرینان آینده ی مملکت خود باشند.


کارآفرینی علاوه بر اینکه سبب ایجاد شغل برای دو یا چند نفر دیگر هم می شود باعث می شود افراد به آینده ی شغلی خود بسیار امیدوارتر شوند و لذا با آموزش بازی مونوپولی به کودکان می توان این هنر مهم یعنی کارآفرینی را در شکل یک بازی کودکانه به راحتی به انان آموخت.در بازی مونوپولی افراد برای خود شغل ایجاد می کنند و می توانند باعث ایجاد شغل برای دیگر افراد نیز شوند.


5.یادگیری معاملات و داد و ستد


شاید به جرات بتوان گفت مهم ترین تاثیر بازی مونوپولی در بازیکنان و بخصوص کودکان می تواند آشنایی با اصول معامله و داد و ستد با دیگران و یا مشتریان است.مطمنا افراد در هنگام معامله با افراد دیگر،شیوه های درست این کار را خواهند آموخت،امری که هر شخصی در طول زندگی خود با آن سروکار خواهد داشت و بهتر است که حتما برای این امر آموزش های لازم را دیده باشد.


می توان گفت اصل بازی مونوپولی بر پایه ی داد و ستد و امور مالی و بانکی بنا شده است لذا با توجه به اینکه کودکان در آغاز انجام بازی مونوپولی آشنایی خاصی با این قوانین ندارند اما رفته رفته علاوه بر آشنا شدن با شیوه ی انجام بازی ، طریقه ی انجام معاملات در طی بازی با بازیکنان دیگر را نیز خواهد آموخت.


6.مدیریت دارایی ها و ایجاد یک صندوق پس انداز اضطراری


در بازی مونوپولی خیلی وقت ها بازیکنان برای پیشگیری از ورشکستگی یا افزایش بدهی های خود اقدام به ایجاد حساب های پس انداز و یا به عبارتی اضطراری می نمایند که در اصل باعث می شود علاوه بر امنیت شغلی که ارمغان می آورد ، در شرایط بحرانی نیز کمک مالی خوبی برای بازیکنان به شمار آید.


بسیار عالی می شود اگر به کودکان خود مباحث مربوط به پس انداز کردن و فواید این کار را آموزش دهیم.این امر می تواند در همان کودکی با انجام بازی مونوپولی به آن ها به راحتی و به طور غیر مستقیم آموزش داده شود.


نتیجه گیری


بازی مونوپولی یک بازی با موضوعات مالی ،اقتصادی، معاملات، داد و ستد ها و امور بانکی برای کودکان و نوجوانان است که به راحتی می تواند مسائل مالی را به کودکان آموزش دهد و تاثیرات فوق العاده مفید و کاربردی در سواد مالی کودکان داشته باشد، همچنین یک دستیار عالی برای والدین در زمینه ی آموزش مسائل مالی، اقتصادی و پولی به کودکانشان باشد.


بهترین و قدرتمندترین روش آموزش، بازی کردن است پس بازی کردن را دست کم نگیریم و همین الان برای تهیه یک بازی مونوپولی اقدام کنیم.


بهترین ها را برای فرزند دلبند شما آرزو می کنیم.