یادگیری کلاس اول و چالش‌های آن برای والدین و دانش‌آموز


روش درست یادگیری کلاس اول هم برای دانش‌آموزان و هم برای والدین آن‌ها کمی پیچیده به نظر می‌رسد. این قضیه زمانی چالش برانگیزتر می‌شود که مادر و پدر در این زمینه تجربه قبلی نداشته باشند. شکلِ رفتار مادر و پدرهایی که اولین فرزند خود را به مدرسه فرستاده‌اند، در مواردی واقعا با نمک‌ تر از خود بچه‌ها می‌شود.

واضح است که نگران هستید و با پیش آمدن بحث کلاس‌های آنلاین، دغدغه‌تان درباره روش درست یادگیری کلاس اول بیشتر شده. اما باور کنید که آنلاین یا غیرآنلاین بودن کلاس‌ها فرقی ندارد، به شرطی که با مسئله با سواد شدنِ کودکانتان درست رفتار کنید. رفتار درست با بچه‌های کلاس اولی، شامل توجه به روش درست یادگیری کلاس اول و توجه به روحیات آن‌ها است. در ادامه بیشتر در مورد روش‌های درست یاددهی و یادگیری درست کلاس اول با هم صحبت خواهیم کرد. 

یادگیری کلاس اول از خانه شروع می‌شود

آنچه مطالعه خواهید کرد

 • یادگیری کلاس اول از خانه شروع می‌شود
 • چگونه فضای خانه را برای آموزش آماده کنیم؟
 • چگونه خواندن و نوشتن بچه‌ها را روان‌تر کنیم؟
 • انواع اختلال یادگیری کلاس اول
 • درمان اختلال یادگیری اول دبستان
 • جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

خواندن و نوشتن بخشی از زندگی روزمره ما است. وقتی چشممان از روی نوشته‌ای عبور می‌کند ناخودآگاه آن را می‌خوانیم. این یعنی ما سواد خودمان را وارد روح زندگی روزمره خود کرده‌ایم. بچه‌ها هم باید سواد را وارد زندگی روازنه خود کنند. حالا قرار نیست یک کتاب دست بگیرید و شب روز بیفتید دنبال بچه. قضیه برمی‌گردد به همان جمله که گفتم باید خودتان باشید.

بیشتر بخوانید:

چگونه بچه های خود را قانونمند کنیم


اگر قرار شده خود والدین مسئولیت تکمیل یادگیری کلاس اول بچه‌هایشان را برعهده بگیرند، اصلا نباید تلاش کنند که مثل معلم‌ها رفتار کنند.


از طرفی معلم‌ها هم نباید روش آموزشی همکارانشان را کپی کنند. توجه کنید که نشان دادن خود واقعی تان، یادگیری کلاس اول را برای بچه راحت‌تر می‌کند. طرز آموزش شما باید آینه شخصیت شما باشد. اگر قرار نیست خودتان را در مسیر یاد دهی و یادگیری کلاس اول بچه‌ها تغییر ندهید، پس چه چیزی قرار است تغییر کند؟

محیط خانه شما باید کودک را به سمت انجام کارهای گروهی و شناخت ارزش‌های فرهنگی هدایت کند. اگر محیط و شکل شخصیت شما برای ارائه درس مناسب نباشد فرآیند یادگیری کلاس اول به کل مختل می‌شود. محیط و شخصیت شما، به بچه احساس امنیت و عشق می‌دهند. امنیت روانی به فرآیند یادگیری کلاس اول سرعت می‌بخشد.


طرز آموزش والدین به فرزندشان باید آینۀ شخصیت آن‌ها باشد.


چگونه فضای خانه را برای آموزش آماده کنیم؟

خانه محلی است که یادگیری کلاس اول از آن آغاز می‌شود. یادگیری کلاس اول صرفا یادگیری خواندن و نوشتن نیست، بلکه یادگیری سبک زندگی است. پس خانه شما، باید ویژگی‌های خاصی داشته باشد. این ویژگی‌ها عبارتند از:

 • منظم بودن هم از نظر ظاهری و هم از نظر روانی.
 • فضای خانه نه محدود کننده باشد و نه آزاد، دانش‌آموز نه باید خیال کند که زندانی و نه این که خیال کند رها شده.
 • سعی کنید دکور خانه را برای خیال بافی هرچه بیشتر بچه آماده کنید.

با وجود این ویژگی‌ها در خانه، سرعت یادگیری کلاس اول بیشتر می‌شود. در این بین ممکن است چیزی بیشتر از یادگیری صرف قواعد پایه والدین را اذیت کند. آن هم چیزی نیست جز کیفیت مهارت‌های دانش‌آموز.

چگونه خواندن و نوشتن بچه‌ها را روان‌تر کنیم؟

با کودکانتان کتاب داستان بخوانید و درباره چیزی که خوانده‌اید با بچه‌ها صحبت کنید. روند خواندن کتاب داستان باید به این صورت باشد که هر دو دقیقه یک بار مکث داشته باشید. کودک را مجبور نکنید که همه کلمات را درست بخواند. اگر خواندن کلمه‌ای برای کودک زیادی سخت بود لازم نیست درجا به او تذکر دهید. اجازه بدهید متن را بخواند و بعد هنگام بحث کردن شکل درست کلمه را لابه‌لای صحبتتان تکرار کنید.

برای املا هم می‌توانید مسئولیت تصحیح کردنش را به خود بچه بدهید. به این شکل که به بچه املا بگویید، بعد کتابش را باز کنید و از او بخواهید املایش را تصحیح کند. بهتر است در این مواقع خودتان هم کنار کودک بنشینید. دقت داشته باشید که پر غلط بودن املای فرزندتان ممکن است نتیجه ضعف شنوایی، بینایی و یا وجود سایر اختلالات یادگیری باشد.

انواع اختلال یادگیری کلاس اول

مادر و پدرها معمولا در برابر اختلال یادگیری کودکانشان وحشت زده عمل می‌کنند. عملکرد وحشت زده و هیجانی هیچ دردی را از هیچکس دوا نمی‌کند. توجه کنید که هرچقدر بیشتر مضطرب شوید، یادگیری بچه را بیشتر دچار اخلال می‌کنید. توجه به دو نکته مهم می‌تواند آرامتان کند:

 1. این که بچه به فرض نمی‌تواند ریاضی را با سرعت سایر بچه‌ها یاد بگیرید، به معنای استعداد او در سایر زمینه‌ها است.
 2. اختلال یادگیری به معنای عدم یادگیری نیست، بچه بالاخره همه چیز را یاد می‌گیرد.

حواستان باشد که الکی به بچه‌هایتان برچسب نزنید. کند بودن سرعت یادگیری بچه شما می‌تواند نتیجه بی‌انگیزگی، بی‌دقتی و یا ناهماهنگی باشد. اما اگر متوجه شدید که کودکتان نمی‌تواند نظم را آنطور که باید رعایت کند، نمی‌تواند دایره لغات بینایی ایجاد کند، نمی‌تواند تمرکز کند، نگرش منفی افراطی دارد، بیش از اندازه شتاب زده تصمیم می‌گیرد و علی‌رغم تمرین بسیار نمی‌تواند روانخوانی کند، آن وقت باید حواستان را به اختلالات یادگیری نسبی بچه جمع کنید.


به هیچ‌وجه به بچه‌هایتان برچسب‌هایی مثل کندذهن بودن نزنید.


این اختلالات که عمدتا موجب ضعف در یادگیری الفبا کلاس اول و یا کند شدن یادگیری ریاضی کلاس اول می‌شوند قابل درمان‌اند. مشکل کلاس اولی‌ها وقتی جدی می‌شود که والدین نخواهند اختلال بچه خود را قبول کنند. توجه داشته باشید که این اختلال به هیچ وجه غیرطبیعی نیست. در موارد زیادی این اختلال ناشی از هوش زیاد بچه است، پس آن را با کمال میل بپذیرید.


درمان اختلال یادگیری اول دبستان

راه‌های درمانی این اختلالات شامل روش‌های رفتاری و دارویی هستند. خیلی از مشکلاتی که بچه‌های کلاس اولی دارند، صرفا با رفتار درست قابل حل است. والدین باید شکل درست رفتار نسبت به مشکل کودک خود را از روانشناس بیاموزند.

کلاس اولی‌ها برای اولین بار در عمرشان یک مسئولیت جدی را قبول کرده‌اند پس به آن‌ها سخت نگیرید. خودتان همه این روزها را گذرانده اید از پدر و مادر یا خواهر و برادر های بزرگتان بپرسید که چطور این روزها را گذرانده اید. در این بین مشاور هم مانند مربی می‌ماند، پس از استخدام مربی نترسید. 

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

اگر روشی برای سرعت بخشیدن به یادگیری کلاس اول ابداع کرده‌اید، حتما با ما در میان بگذارید. مهم‌ترین نکته‌ای که باید به کلاس اولی‌ها بیاموزیم تعامل کردن است. بنابراین بدون رودربایسی، در بخش نظرات با سایر کابران تعامل کنید. هدف از این تعامل صرفا بیان نظرات نیست. شما با افزایش قدرت تعامل خود، می‌توانید نقش موثرتری در آموزش کار گروهی به کودکان ایفا کنید و قدم اول افزایش قدرت تعامل بیان نظراتتان است.

موفق و سربلند باشید