چگونه لکه ی لباس کودکان را پاک کنیم؟

 

     زمان مطالعه 6 دقیقه   

     

  چگونه لکه ی لباس کودکان را پاک کنیم؟ 

    

 کودکان بیشتر وقت‌ها بی‌انضباط هستند! مخصوصاً در کثیف کردن  لباس‌هایشان: از ریختن کیک، سس، شکلات و آبمیوه روی لباس گرفته تا چرب شدن  لباس، گلی و خاک آلوده شدن در هنگام بازی. اینجاست که دردسرهای شما آغاز  می‌شود. قبل از اینکه لباس‌های کثیف کودکان را داخل لگن ماشین لباسشویی  ال‌جی بیندازید ، ابتدا باید لکه‌های روی آنها را از ببرید. 

   

حتمالاً از شستن چندین باره  لباس های فرزندتان و تماشای لکه های مختلفی که به مرور روی آن ها ثابت شده است، خسته شده اید؛ به یاد داشته باشید که  هر لکه ای، رفتار مخصوص به خود را می طلبد. به عنوان یک مادر خوب است، روش  از بین بردن انواع لکه ها را یاد بگیرید تا لازم نباشد هر بار از مواد  شوینده قوی استفاده کنید یا مجبور شوید یک لباس را به طور کامل بشویید. در  ادامه راهکارهایی پیشنهاد می کنیم که  برای از بین بردن لکه های لباس کودک  معجزه خواهند کرد.

نحوه انتخاب رنگ لباس برای کودکان  

پاک کردن لکه های چربی

ابتدا مقدار اضافی را از روی لباس برداشته  و بعد برای جلوگیری از جذب این مواد به لباس، روی لکه ها را به وسیله پودر  تالک یا نشاسته ذرت پوشانده و پس از ۱۰ الی ۱۵ دقیقه پاک کنید.در صورتی که  لکه ها هنوز بر روی لباس وجود داشتند برای شستشوی لباس کودکان از محلول ها  و پاک کننده چند منظور استفاده و سپس آبکشی کنید.

لباس های نو را پیش از پوشاندن بشویید

لباس های جدید الزاما تمیز نیستند.این لباس ها قبل از خرید شما، در دست  افراد زیادی بوده است و سرشار از آلودگی است.این نکته را نیز در نظر داشته  باشید که غالبا در لباس های نو مواد شیمیایی استفاده می شودتا شکلشان را از  دست ندهند و خوب به نظر برسند.از آنجایی که پوست نوزادان بسیار حساست است  همین دلایل کافیست تا حتما پیش از پوشاندن لباس ها را بشویید.آبکشی اضافه  نیز هنگام شستشوی لباس نوزاد مطمئنا ضرری نخواهند داشت.

لکه میوه

لکه میوه ها، به خصوص میوه های قرمزرنگ،  می تواند برای همیشه روی لباس کودک شما بماند . برای از بین بردن این لکه  ها مراحل زیر را دنبال کنید : لباس را درون یک تشت آب سرد خیس کنید.لباس را  برای 15 دقیقه درون محلول آب سرد و آب لیمو بگذارید.لکه را به آرامی با  صابون پاک کنید.لباس را درون ماشین لباسشویی بیندازید. به این ترتیب لکه  میوه از روی لباس شما پاک می شود.

پاک کردن لکه های پروتئینی

لکه هایی همچون شیر مادر، لکه غذا، آب  دهان یا شیر خشک برای از بین رفتن هنگام شستن لباس کودک ابتدا باید در آب  خیس،و سپس مقداری شوینده آنزیمی به آنها اضافه شود.آنزیم های موجود در این  مواد شوینده مخصوص از بین بردن لکه های پروتئینی به این شوینده ها اضافه می  شوند.در نهایت اگر پس از شستن لباس نوزاد لکه ای بر روی لباس باقی مانده  بود، میتوانید از پاک کننده های چند منظوره و محلول های لکه بر استفاده  کنید و سپس به روش عادی شستشو کنید.

به برچسب راهنمای لباس ها دقت کنید

برای شستن لباس کودک دسته بندی کردن لباس  ها قبل از شستشو از مهمترین اقدامات برای جلوگیری از آسیب هایی مانند  رنگدهی، تغییر بافت و … است. معمولا افراد همه لباس ها را با هم شستشو  میکنند بدون اینکه توجه داشته باشند که نحوه شستشوی این لباس ها با یکدیگر  فرق دارند.لباس ها برچسبی همراه خود دارند که معمولا به قسمتی از لباس  دوخته یا چسبیده شده است. بر روی این برچسب اطلاعاتی از قبیل دمای شستشو،  شرایط خشک کردن، دمای مناسب اتوکشی، مواد شوینده مناسب و … قرار داده شده  است. بنابراین قبل از شستشوی لباس کودکان این برچسب ها را مطالعه کنید و   لباس ها را بر اساس آن دسته بندی کنید.

پس دادن کثیفی پوشک به لباس!

گاهی اوقات ممکن است پوشک بچه بیش از حد  پر شود و لباس را لک کند. پودرهای لکه بر یا شست وشوی مخصوص این نوع کثیفی  ها را از لباس کودک شما پاک می کند. مقداری از آن را با کمی آب سرد حل کنید  و خمیر تهیه شده را بگذارید روی لکه بماند. آن را داخل یک لگن لباسشویی  قرار دهید و یک چهارم پیمانه مایع سفیدکننده که اثر رنگ بری ندارد به آب  داخل لگن اضافه کنید. بگذارید لباس نیم ساعت داخل لگن بماند. سپس، آن را با  آب سرد آب کشی نمایید.

حتی اگر لباس سفیدتان لک شده بود، هرگز از  آب داغ استفاده نکنید زیرا منجر به ثابت ماندن لکه می شود و دیگر هیچ وقت  پاک نمی شود. اگر لازم بود لباس شما با آب داغ شسته شود، ابتدا آن را با آب  سرد یا گرم بشویید تا لکه از بین برود و سپس آن را با آب داغ بشویید. برای  از بین بردن لکه های سخت و سمجی که روی لباس های سفید یا روشن رنگی هستند،  بهتر است لباس را در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار دهید زیرا اشعه  فرابنفش خورشید یک لکه بر طبیعی است. یادتان باشد که لباستان باید چند روز  در معرض آفتاب باشد تا لکه به طور کامل از بین برود.

استفاده از سفید کننده ها برای از بین بردن لکه لباس کودک

ممکن است آسان ترین کار برای از بین بردن  لکه لباس کودک به ویژه لباس های سفید او استفاده از سفید کننده لباس باشد.  بهتر است قبل از استفاده از سفید کننده ها به دستور شست و شوی روی لباس دقت  کنید. چون بعضی لباس ها با استفاده از سفید کننده زرد می شوند. در مورد  لباس های رنگی نیز به هیچ وجه از سفید کننده استفاده نکنید. برای استفاده  از سفید کننده روی قسمتی که لک شده است مقداری سفید کننده بزنید و اجازه  دهید مدتی بماند. سپس آن را به خوبی با صابون بشویید و آبکشی کنید. بهتر  است لباس را داخل ماشین لباس شویی بیاندازید تا لکه به طور کامل پاک شود.  حواستان باشد سفید کننده به لباس نمانده باشد تا باقی لباس ها خراب نشوند.  پیش از آنکه لباس را اتو کشی کنید از پاک شدن کامل لکه مطمئن شوید.

با آفتاب لکه لباس کودک را از بین ببرید

شاید شما هم مثل بسیاری دیگر از تاثیرات  این لکه بر طبیعی و کاملا رایگان بی خبر باشید! درست مثل قدیمی ها که کهنه  های بچه را در آفتاب پهن می کردند تا خشک و لکه ها ناپدید شود؛ شما هم این  راهکار را امتحان کنید. اینکه لباس را بشویید و یکی دو ساعت آن را در نور  آفتاب پهن کنید، باعث می شود تا لکه ها بسیار کمرنگ تر شده یا از بین  بروند. به طور مثال وقتی لباس های قدیمی کودک را که با شیر لک شده اند از  کمد در می آورید، ممکن است لکه ها زرد رنگ و تیره شده باشند. استفاده از  نور آفتاب انتخاب موثری برای از بین بردن لکه های این چنینی است.

*بهترین راه این است که لباس را روی سطح  صافی قرار دهید، طوری که قسمتی که دارای لکه است در مقابل نور مستقیم آفتاب  قرار بگیرد. البته پهن کردن روی بند رخت نیز بی تاثیر نیست.

منبع : https://saednews.com/